Yukarı Çık

İmplantoloji

Dr. Tubahan Kaya

İmplant tedavisi nedir

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir. Eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu kullanılabilecek bu yapay köklerin üzerine yapılan sabit ya da hareketli protezler hastanın çiğneme fonksiyonunu ve estetiğini yerine getirir.

İmplant tedavisi hangi durumlarda uygulanır?


  • Hiç diş olmayan alt ve üst çenelerde, aşırı kemik erimesi sonucunda hastanın tam protezini kullanamadığı durumlarda, protez yerleştirilen implantların üzerine oturtularak tutuculuğun artması sağlanır.
  • Büyük azı dişlerin kaybında arka bölge dişsiz sonlanıyorsa, hastalara takılıp çıkarılabilen bir bölümlü protez yerine birkaç implant üzerine sabit bir köprü yapılabilir.
  • Uzun dişsiz boşluklarda, yapılan köprülerin gövdelerinin uzun olması sorun oluşturmaktadır. Dişsiz bölgeye uygulanacak bir ya da birkaç implant ile uzun köprülerin desteği ve dayanıklılığı artırılabilir.
  • Tek bir dişin kaybı durumunda, kaybolan dişin her iki yanındaki dişleri küçültmeye gerek kalmadan eksik diş yerine tek bir implant yerleştirilerek üzerine tek bir kaplama yapılabilir.


Diş implantı yaptırılmadan önce nelere dikkat edilmeli?

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

İmplant uygulamasında önemli olan ve başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kemik yapısıdır. Kişi implant için uygun bir kemik dokusuna sahip olmalıdır. Kemik dokusunun tespiti sağlanmalı ve sonrasında implant planlaması yapılmalıdır. İmplant uygulaması öncesinde mutlaka klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir.

İmplant için eğer kişinin kemik yapısı ve genel sağlık durumu uygunsa, üst yaş limiti yoktur. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. . İmplant uygulaması sadece daha kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda tercih edilmemektedir.

İmplant süresi yapılacak diş sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte tedaviler oldukça kısa sürelerde tamamlanmaktadır. İmplantın yerleşimi sonrasındaki ağrı, normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı değildir.

Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da hastalar implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olmaktadır. İmplant uygulaması sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilmektedir.

İmplant tedavisinden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Implantların kemik ile tam birleşmesini (osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi sağlanmalıdır.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini artırabilmektedir. Bunun için sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Titanyum implant

İmplantları kron köprüsü ile yerleştirmek, eksik dişleri değiştirmenin en iyi yoludur.

Türkiye'deki diş kliniğimizde yüksek kalitede bir titanyum implant öneriyoruz. İmplant, eksik bir dişi değiştirmek için çene kemiğine vidalanan yapay bir köktür (cıvata). İmplantlar titandan, biyouyumlu materyalden yapılmıştır ve günümüze kadar herhangi bir alerji kaydedilmemiştir. Birçok hastanın implant yerleştirmekten korktuğunu biliyoruz, ancak tedavi sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceğinizi garanti edebiliriz.

İmplantların üzerine yerleştirilen seramik kronlar, doğal dentitio ile gerçekten karşılaştırılabilir.

İmplantların üzerindeki kronlar çok güçlü, dayanıklı, güzel ve doğal görünüyor. Bir diğer çok önemli özellik ise implantlar sayesinde çenenin güçlenmesi ve iyi durumda kalmasıdır.

İmplantın yerleştirilmesi 2 adımda gerçekleştirilir.

  1. İmplantın yerleştirilmesi. Bundan sonra implant ve kemiğin birbirine bağlanması (kemik entegrasyonu) için 3-4 ay beklemek gerekir. Bu bekleme süresi için geçici bir protez üretebiliriz.
  2. Protez aşaması: Tedaviyi tamamlamak için implantların üzerine seramik kronlar veya kron köprüleri koyarız. İmplantların aynı aşamada öteleme süresi olmadan implantlara takılmasına izin veren bir teknik (hemen yükleme denir) vardır. Bu seçenek yalnızca kemik yeterli ve güçlü ise kullanılabilir.

İmplant Üzerine Tıklanan Protez

Dişi olmayan ve daha ucuz çözüm arayan hastalar için bir seçenek daha var. İmplantların üzerine takılan hareketli protezleri özel ataşmanlar yardımıyla üretebiliriz. Bu hareketli bir protezdir ancak implantlar üzerindeki özel sabitleme sayesinde çok rahat, sağlam ve ağızda iyi sabitlenir. Kemik seviyesinin yeterli olmadığı bazı durumlarda kemik greft tekniğinin kullanılması gerekir.